Czym jest interes prawny?

Dla branży detektywistycznej jest to pojęcie bardzo istotne, szczególnie jeśli chodzi o sprawy o charakterze gospodarczym. Nigdzie niestety nie istnieje jednoznaczna definicja, a urzędy i inne instytucje państwowe także nie wypracowały wspólnej interpretacji.

Spróbuję w możliwie prosty i zrozumiały sposób przedstawić, jak ja sam rozumiem to zagadnienie.

Zacznijmy od interesu faktycznego. Otóż będzie nim każda sytuacja, w której mamy na celu osiągnięcie jakiejś korzyści, bądź uniknięcie straty, a dana osoba, firma, czy instytucja miałaby nam pomóc tą korzyść osiągnąć. Przy czym nie mają wtedy znaczenia nasze intencje, ani co to dokładnie za korzyść i w jakich okolicznościach się to odbywa. Zgodnie z tą definicją interes faktyczny może być w zasadzie każdą sytuacją, w której czegoś oczekujemy.

Nie należy więc spodziewać się, że urząd będzie odpowiadał na każdy wniosek obywatela o udostępnienie danych, obojętnie, czy jest on uzasadniony przepisami prawa, czy jest to tylko zaspokojenie ciekawości.

Interes prawny będzie zaś miał miejsce wtedy, gdy jesteśmy stroną w postępowaniu. Stroną w czasie teraźniejszym, lub gdy przedstawimy wiarygodne przesłanki, że staniemy się stroną w najbliższej przyszłości.

Kiedy podmiot jest stroną? Wtedy, kiedy w jego przypadku zaistnieje taka relacja z innym podmiotem, która powoduje, że znajdują zastosowanie przepisy wybranych ustaw. Taka definicja nie ogranicza rodzaju ustawy. W przypadku gdy okradnie nas kieszonkowiec można uznać, że istnieje „relacja” między nami, a złodziejem, znajdują też zastosowanie ustawy pt Kodeks Karny oraz Kodeks Postępowania Karnego, stajemy się stroną w postępowaniu i pojawia się właśnie nasz Interes Prawny, pozwalający np. nam lub pełnomocnikowi uzyskiwać informacje z akt postępowania.

W przypadku, gdy na naszej klatce schodowej, czy sąsiednim domu odbywają się nocami głośne libacje, lokatorzy regularnie zanieczyszczają wspólne obejście, czy np. para dziewczyn prowadzi tam swój „cichy biznes”, nam jako sąsiadom ma prawo się to nie podobać. Prawo chroni nas w różny sposób przed konsekwencjami mieszkania obok takich osób i w związku z tym także zyskujemy Interes Prawny, pozwalający m.in. na uzyskanie numeru księgi wieczystej lokalu, by poinformować właściciela o zaistniałych tam patologiach i zażądać od niego konkretnej reakcji, a w razie czego wszcząć procedurę sądową.

Wspólny mianownik opisanych powyżej przykładów to właśnie bycie jedną ze stron postępowania, jeśli więc stan faktyczny jest związany, daje się przypasować do jakiegoś przepisu prawa, który daje nam uprawnienie do bycia stroną, wtedy mamy do czynienia z interesem prawnym (lub, w postępowaniu cywilnym, z legitymacją procesową).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s