Kodeks Postępowania Karnego – ostatnie zmiany, znaczenie dla detektywów

Chodzi rzecz jasna o zasadę kontradyktoryjności. Praktyka ostatnich kilkunastu lat pokazała, że dotychczasowy model prowadzenia procesu karnego jest niewydolny. To, do czego doprowadził to przede wszystkim pasywność stron procesu, niedostateczne przygotowanie przez strony materiału dowodowego, pozwala też na nieuzasadnione przedłużanie czasu postępowania.

Kontradyktoryjność polega na potraktowaniu sądu jako bezstronnego obserwatora, arbitra, który podejmuje ostateczną decyzję na podstawie danych przedstawionych przez obie strony postępowania. Sam jednak nie podejmuje czynności dowodowych (lub czyni to w wyjątkowych przypadkach), czyli inaczej niż dotychczas.

Doskonale obrazuje to cytat z portalu http://nawokandzie.ms.gov.pl: Postępowanie dowodowe przeprowadza się praktycznie dwukrotnie: na etapie postępowania przygotowawczego i powtórnie przed sądem. Co więcej, sędzia, prócz prowadzenia rozprawy i wydania rozstrzygnięcia, zajmuje się także ustaleniem okoliczności sprawy. W efekcie sąd nadrabia braki wynikające z nieprzygotowania oskarżyciela bądź nieprofesjonalnie działającego obrońcy.

Takie ukształtowanie procesu prowadzi nie tylko do długich, niekiedy trwających latami, postępowań, ale także do innych niepożądanych skutków”.

Pojawiają się często pogłoski o naciskach na ilościowe wyniki w organach ścigania (czyli także w prokuraturze). Nowy model może sprawić, że opinie takie stracą rację bytu. Organy ścigania będą musiały wykazać znacznie większą inicjatywę w zdobywaniu materiałów dowodowych, ze zwróceniem uwagi na ich jakość.

Może się tutaj pojawić dodatkowa szansa dla branży detektywistycznej. Jednym z najważniejszych zadań detektywa jest poszukiwanie informacji, dowodów, obojętnie czy stosowanych w sprawach cywilnych, czy karnych.

Dowody muszą być kompletne, zgodne ze stanem faktycznym i tematem postępowania. Tam, gdzie pokrzywdzony będzie np. oskarżycielem posiłkowym, lub gdy przestępstwo nie jest ścigane z urzędu, lecz na wniosek pokrzywdzonego, powinien on wykazać dużą aktywność w zebraniu odpowiedniego materiału. Nie zawsze ma na to czas, nie zawsze rozumie wagę różnych czynników wpływających na powodzenie w procesie, z reguły też nie ma dostatecznej wiedzy prawnej.

Dlatego właśnie detektyw, współpracujący z pełnomocnikiem prawnym, w profesjonalny sposób zabezpieczy interesy strony, pozwoli na staranniejsze przygotowanie się i sprawi, że zebrane informacje pozwolą na pomyślne zakończenie postępowania. Tym bardziej, jeśli strona przeciwna będzie się zachowywać przewidywalnie i pasywnie.

Istnieją liczne opinie krytykujące nowelizację, wyrażające obawy, uważam jednak, że dla branży detektywistycznej jest to szansa, z której powinna skorzystać, gdyż zmiany te mogą wyraźnie zwiększyć jej rolę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s